RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
Avşar Emaye’den dünya devine ürün - bolvandinhaberal

Avşar Emaye’den dünya devine ürün

Avşar Emaye’den dünya devine ürün

Dünyanın en büyük perakendecisi Walmart, virüs salgını sonrası ibreyi Türkiye’ye çevirdi. Plastikten ambalaja ve gıdaya kadar onlarca firma şimdiden Walmart’a satış yapmaya başladı. Bu firmalar arasında kendine yer bulan Avşar Emaye ise Afyonkarahisar’ın gururu oldu.

Koronavirüs, dünya devinin ibresini Türkiye’ye çevirtti. Dünyadaki onbinlerce mağazasına ‘ucuz üretim’ diye Çin mallarını sokan Walmart, virüs salgını nedeniyle fikir değiştirdi. Çin’den mal alımını azaltan perakende devi, siparişlerinin bir bölümünü Türkiye’ye kaydırdı. 27 ülkede, 55 farklı markayla faaliyet gösteren, 520 milyar dolarlık cirosu, 25 milyar doları aşan nakit akışıyla dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart için plastikten yiyeceğe kadar pek çok üründe Türkiye alternatif olmaya başladı.

Sabah Gazetesi’nden İbrahim Acar’ın haberine göre, Walmart’a ürün satmaya başlayan firmaların başında Avşar Emaye gelirken, listede Türkiye’nin ilk ketçap ihracatçısı Assan Foods, Lux Plastik, Titiz Plastik, Mehtap Alüminyum, Gondol Plastik, Paşabahçe, Keramika, Solmazer ve Arda Cam gibi onlarca firma bulunuyor.

Afyonkarahisar ekonomisinin mihenk taşlarından biri olan Avşar Emaye de Walmart’a yapmaya başladığı satışlarla Afyonkarahisar’ın gururu oldu. Avşar Emaye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tabak ise Walmart listesinde olmaktan duyduğu gururu sosyal medya hesabından paylaştı.

Tabak, “Dünya devi Walmart’ın listesinde ülkemiz için, ihracatımız için yer almak çok güzel bir duygu. Çalışma arkadaşlarımı, sektörümüzdeki arkadaşlarımı tebrik ederim” ifadelerini kullandı.

İstanbul Demir ve Demirdışı İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki Walmart’a ürün satmak için 2005’ten bu yana çalışma yaptıklarını o tarihte yüzlerine bakmadıklarını belirterek, “Walmart’larda tekstil gibi klasik ürünlerin dışında Türk malı bulunmuyordu. Şirket sadece Çin’e odaklanmıştı. Bu durum virüs sonrası değişti. Çin ucuz üretim yaptığı için Walmart tüm ürünleri oradan alıyordu. Şimdi hata yaptıklarını anladılar. Şu anda bazı şirketlerimiz Walmart’a satış yapmaya başladı. Bu artacaktır” dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Orhan Aydın, pandemi önlemlerinin hafifletilmesinin ardından Walmart’tan randevu alıp, ABD’ye gideceklerini belirterek, “Randevu için harekete geçtik. ABD’deki diğer dev marketlerin de Türkiye’ye ilgisi başladı” diye konuştu.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder de, Çin’in Kovid-19 sürecinden sonra üstünlüğünü kaybetmeye başladığını belirterek, şöyle konuştu: “Dünyanın her yerinde firmalar tedarik zincirlerinde alternatif pazar ve firma arayışına geçti. Çünkü herkes tek pazar ve tek tedarikçi ile çalışmanın risk olduğunu gördü. Dünyada gerek üretim altyapısı, gerek insan kaynağı, gerek rekabetçi fiyatı ve gerekse verdiği hizmetle en önemli alternatiflerin başında ülkemiz geliyor” dedi.

Kaynak: https://www.haberkurye.com/

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03