RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır? Ne zaman başlayacak? - bolvandinhaberal

Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır? Ne zaman başlayacak?

Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır? Ne zaman başlayacak?


Eczaneden ücretsiz maske nasıl ve ne zaman alınacak? İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu, ilk etapta 2,5 milyon maskenin İstanbul’da ve sonra Ankara ve diğer şehirlerde dağıtılacağını açıkladı. Uygulamayla ilgili
detayları paylaştı.

Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır? Ne zaman başlayacak?

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, eczaneden ücretsiz maske dağıtımına ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan, Zafer Cenap Sarıalioğlu’na eczanelerden ücretsiz maskelerin ne zaman dağıtılacağına ilişkin şunları söyledi:

Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınacak?
• Sağlık Bakanlığı, 3 büyük dağıtım kanalımıza sevkiyatı tamamlamak üzere. İstanbul Ecza Koop. Selçuk Ecza ve Allians Ecza’ya sevkiyat tamamlanır tamamlanmaz 2.5 milyon maske dağıtılacak.

• Bu üç depoya sevkiyat tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı, 20-65 yaş arası vatandaşın telefonlarına bir kod numarası gönderecek.

• Vatandaşlar da bu barkod numarası ve TC kimlik numaralarıyla herhangi bir eczaneden ücretsiz maskelerini alabilecek.


• Bugünden (10 Nisan 2020) itibaren eczanelerden vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı başlayacak.

• Kişi başı 10 gün için 5 maske verilebilecek. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler olacak.

Benzer uygulama Ankara ve diğer şehirlerde ne zaman başlayacak?
Ankara ve diğer şehirlerde ne zaman başlayacak maske dağıtımına ilişkin de konuşan Cenap Sarıalioğlu, Ankara’daki dağıtım kanallarına da bugün itibarıyla Sağlık Bakanlığı tarafından maskelerin ulaştırılacağını ve ardından da yurttaşa eczaneden dağıtıma başlanacağını söyledi ve ekledi: “Sonra da diğer şehirlerde dağıtım yapılacak.”

“Eczanede corona testi yapılması doğru değil”
‘Eczanede corona testi olur mu?’ tartışmalarına da değinen Sarıalioğlu; “Testlerin eczanelerde yapılması ya da kişilerin testleri temin ederek kendi kendine yapması doğru yöntem değil. Tüm bilgiler devlet tarafından toplanmalı. En önemlisi test sonucundaki pozitif devletle paylaşılması ve vakanın etrafının izole edilmesi. Bu nedenle korona testinin mutlaka hastanede, Sağlık Bakanlığı denetiminde yapılması gerekli. Eczanede ya da başka bir yerde test olmaz” diye konuştu.


“20 eczaneye virüs girdi, 7-8 meslektaşımız pozitif”
“Riskli gruptayız. Eczaneden İçeri giren kişinin pozitif mi negatif mi olduğunu bilme şansımız yok” diyen Sarıalioğlu, “Şu ana kadar bize ulaşan bilgilere göre İstanbul’da 20 eczaneye virüs girdi. 7-8 meslektaşımız pozitif. Tabii eczane çalışanlarından da vakalar var. Bir arkadaşımız yoğun bakımda. 5200 eczaneye tulum, siperlik gönderdik. Toplamda 20 bin tulum ve siperlik gönderdik. Ancak bunu kendi imkanlarımızla sürdürmemiz çok zor. Sağlık Bakanlığı’ndan tulum ve siperlik talebinde bulunduk” dedi.

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03