RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
Emirates Havayolları 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor - bolvandinhaberal

Emirates Havayolları 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Emirates Havayolları 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden Dubai merkezli Emirates, 30 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Salgın nedeniyle tüm dünyada uçuşlar durma noktasına gelirken, sektörde tekrar eski yolcu rakamlarına dönülmesinin yıllar alabileceği tahmin ediliyor.

Türk pilotlar da istihdam eden Emirates, geçen yıl 16 bin dolar maaşla çalıştırmak üzere Türkiye’de pilotlarla görüşmeler yapmıştı.

Dubai merkezli hava yolu şirketi Emirates, yaklaşık 30 bin çalışanını işten çıkarmayı değerlendiriyor. Bu rakam gerçekleşirse, corona virüsü salgını nedeniyle darbe alan havacılık sektöründeki en yüksek sayıda işten çıkarma olarak kayıtlara geçecek.

Dünyanın en büyük uzun uçuş hava yolu şirketinin Mart itibarıyla 105 bin çalışanı bulunuyor. Şirket, salgının havacılık sektöründeki olumsuz etkisinin yıllarca sürebileceği beklentisiyle maliyetleri kısmayı planlıyor.

Devlete ait şirket, 2020’nin ilk çeyreğinde bulduğu 1,2 milyar dolarlık finansmana ek olarak devletten yeni yardım bekliyor.

Şirket, işten çıkarmaların yanı sıra 500’ü aşkın yolcu kapasitesine sahip A380 filosunu da emekli etmeyi planını hızlandırmayı planlıyor.

Dünyada birçok hava yolu şirketi, corona virüsü salgınından ağır darbe alırken, birçok şirket yığınsal işten çıkarma yoluna gidiyor.

Türk Pilotlar da Çalışıyor

Emirates, Türkiye’den de personel istihdam ediyordu. Şirket, pilot ekibine Türkiye’den başvuran adaylar için 27-28 Mayıs 2019 tarihlerinde Crowne Plaza İstanbul Florya’da görüşme günü düzenlemiş, maaşın 16 bin dolar seviyesinde olduğu basına yansımıştı.

21 Mayıs’ta kademeli uçuşlar

Şirketin başındaki isim Tim Clark, geçen haftalarda The National’a verdiği röportajda seyahat talebinin birkaç yıl düşük seviyede olabileceğini söylemişti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri Dubai’de yönetim, havayolu şirketinin destekleneceğini mart ayında açıklamıştı.

Uçuşlarını 25 Mart’ta durduran Emirates Havayolları, 21 Mayıs’tan itibaren uçuşlarına sınırlı şekilde devam etmeyi planlıyor.

Sektör 314 milyar dolar kaybedecek

Salgının yarattığı maliyetle başa çıkmak için çalışanlarını işten çıkaran tek havayolu şirketi Emirates değil.

İngiliz Havayolları (British Airways) da geçen ay yaptığı açıklamada 12 bin kişi ile yollarını ayıracağını duyururken, Avrupa’nın en büyük ucuz seyahat şirketi Ryanair, yaklaşık 3 bin kişiyi işten çıkaracak.

ABD’nin dört büyük havayolu firmasında 100 bin kişi ücretsiz izne atılmış durumda. IATA’ya göre yüzde 70’i atıl duruma düşen havacılığın bu yıl 314 milyar dolar kaybetmesi bekleniyor.

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03