RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
“Erdoğan talimat verdi, seçilmek için yüzde 50+1 şartı kaldırılıyor” - bolvandinhaberal

“Erdoğan talimat verdi, seçilmek için yüzde 50+1 şartı kaldırılıyor”

“Erdoğan talimat verdi, seçilmek için yüzde 50+1 şartı kaldırılıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Ak Parti MYK Toplantısı’nda, Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde değişiklik yapılmasının ele alındığı iddia edildi.

Kulisleri sallayan bir iddia ortaya atıldı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleşen AK Parti MYK Toplantısının gündeminde Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde değişiklik yapılmasının da yer aldığı ileri sürüldü.

SEÇİLMEK İÇİN YÜZDE 50+1 ŞARTININ KALDIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR
AK Parti MYK Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada baro ve tabip odalarının seçim usullerinin yeniden belirleneceğinin mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde de değişiklik öngören bir taslağın hazırlanmasını istediği iddia edildi. Söz konusu değişikliğin, Cumhurbaşkanlığı seçimini tek tura düşürmeyi ve seçilmek için yüzde 50+1 şartını kaldırmayı öngördüğü belirtildi.

Yeniçağ’ın iddiasına göre, değişiklik gerçekleşirse, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçilmek için herhangi bir baraj aranmayacak ve en çok oyu olan aday seçimi kazanmış olacak.

Diğer yandan, değişiklik için taslağın hazırlamasının ardından kamuoyunda konu ile ilgili gündem oluşturulacağı ve muhalefetin desteğini almak için zemin hazırlanmaya çalışılacağı öğrenildi.

ERDOĞAN, FARUK ÇELİK’İN YÜZDE 40+1 ÖNERİSİNE DESTEK VERMİŞTİ
AK Partili eski bakanlardan Faruk Çelik, Eylül 2019’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1 zorunluluğunun, yüzde 40+1’e düşürülmesini ortaya atmış, Erdoğan ise “Bu durum bir anayasa değişikliği gerektiriyor. Meclis’e ön hazırlığımızı getirebiliriz” diyerek, bu öneriye destek sinyali vermişti ancak anayasa değişikliği gerektiren bu formül için muhalefetin destek vermeyeceğini açıklamasının ardından öneri rafa kaldırılmıştı.

ARINÇ: SİSTEMİN REVİZE EDİLMESİ GÖRÜŞÜLDÜ
Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, TV5’te katıldığı programda, kendisinin de katıldığı Kızılcahamam’daki bir toplantıda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin revize edilmesi konusunun görüşüldüğünü açıklamıştı.

KAYNAK = https://www.durusthaber.com/

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03