RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
Kiraz İhracatçılarını Heyecanlandırıyor, Üreticileri Umutlandırıyor - bolvandinhaberal

Kiraz İhracatçılarını Heyecanlandırıyor, Üreticileri Umutlandırıyor

Kiraz İhracatçılarını Heyecanlandırıyor, Üreticileri Umutlandırıyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, bu yıl Uzakdoğu pazarının kiraz ihracatçılarını heyecanlandırdığını belirtirken, Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesi ve Konya’nın Akşehir ilçesindeki üreticiler de bu sezon ürünlerinin daha fazla değer bulacağı umudunu taşıyor.

Uçak, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin düzenlediği basın toplantısında, bu süreçte, durmak yerine tam tersine kapasitesini artırarak üretime devam eden tek sektörün gıda ve gıda üretiminin ilk halkası olan tarım sektörü olduğunu söyledi.

Tele konferans-video konferans yöntemleriyle dünya ülkelerinde bulunan ticari ataşelerle sürekli olarak görüştüklerini anlatan Uçak, özellikle Çin ile hemen hemen haftada bir video toplantı yaptıklarını vurguladı.

Özellikle kiraz için önemli ölçüde yol kat ettiklerine dikkati çeken Uçak, “Çin ve Uzakdoğu pazarında, kiraz, sert çekirdekli meyveler, diğer meyveler ve meyve sebze mamulleri üzerine çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile sürekli iletişim halindeyiz.” dedi.

Uçak, bu yıl kiraz rekoltesi ve kalitesinin son derece iyi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Çin, Tayvan, Güney Kore gibi pazarlarının açılması kiraz ihracatçılarını heyecanlandırıyor. Bu sezon Uzakdoğu, kiraz için önemli pazarlarımızdan biri olacak. Aynı şekilde hasadı başlamakta olan şeftalinin de rekolte ve kalitesi geçen yıldan iyi. Yine Ege Bölgesinde önemli meyve sebze mamulleri ihraç ürünlerinden, kornişon, salatalık, közlemelik biberler ve çeşitleri, salçalık domateste kalite ve rekolte bakımından oldukça iyi durumda. 2020 yılı meyve sebze üretimi anlamında çok verimli bir yıl. Salgın tehlikesi de ortadan kalktığında ilk 4 ayda yakaladığımız olumlu hava devam edecek ve her şeye rağmen 2020 yılı sektörlerimiz açısından iyi bir yıl olacak. Salgın süresince de gıda ve tarım ürünlerine kısıtlama olacağını düşünmüyorum.”

ÜRETİCİLER UMUTLU

Kaliteli, farklı lezzeti ve rekoltesiyle kiraz üretiminin önde gelen bölgelerden olan Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesi ve Konya’nın Akşehir ilçesindeki üreticiler de bu sezondan umutlu.

Muhabirimizin ulaştığı Sultandağı ilçesine bağlı Yeşilçiftlik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal, bu yıl salgının tarım ürünlerine olan talebi artırdığını söyledi.

Hem meyve ve sebzeye olan talebin artması hem de Uzakoğu pazarının açılmasının bölgelerinde yetişen kiraza değer katacağını belirten Sakal, “Üreticiler de Uzakdoğu pazarı konusunda heyecanlı. Bu sezon kiraz hakettiği fiyata bulacak ve üreticilerimizin yüzü gülecek” dedi.

Kaynak: Çiftçi Dostu Web Sitesi

www.ciftcidostu.com

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03