RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
ÜLKEM PARTİSİ HIZLI BİR ŞEKİLDE TÜM İLÇELERİNİ KURMAK İÇİN HIZ KESMİYOR - bolvandinhaberal

ÜLKEM PARTİSİ HIZLI BİR ŞEKİLDE TÜM İLÇELERİNİ KURMAK İÇİN HIZ KESMİYOR

ÜLKEM PARTİSİ HIZLI BİR ŞEKİLDE TÜM İLÇELERİNİ KURMAK İÇİN HIZ KESMİYOR

Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir UYSAL Tüm İlçeleri Hızlı bir şekilde afyonda bulunan ilçelerini kurmakta hız kesmiyor.

GENEL SEÇİM VE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Genel seçimler ve Milletvekili seçimleri aynı seçimdir. Genel seçimlerde Milletvekillerini seçeriz. Ayrıca Milletvekili seçimleri ile Başkanlık (Cumhurbaşkanlığı) seçimleri aynı döneme denk gelecektir. 

Dolayısı ile Vatandaşlar 2023 yılında yapılacak olan genel seçimlerde hem Milletvekili için hemde Cumhurbaşkanlığı için oy kullanacaktır. Bir önceki genel seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmıştır. Seçimler her 5 yılda bir tekrar ettiği için bir sonraki seçimler 18 Haziran 2024 tarihinde yapılacaktır. 

GENEL SEÇİMLERE VE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNE KAÇ GÜN KALDI? 

Partilerin genel dağılımı bir sonraki seçimlerde nasıl olacak? Yada mevcut iktidar partisi daha mı güçlenecek yada yeni partileşme süreci dolayısı ile güç mü yitirecek. Benzer şekilde muhalefet ne yapacak? Kendi içinde başka bir parti çıkaracak mı? 

Yeni sistemin işlerliğini bir sonraki genel seçimlerde daha iyi analiz edeceğiz. Bütün bu soruların cevabına kaç gün kaldığını hemen aşağıda yer alan hesaplama aracımızdan takip edebilirsiniz.

KAÇ GÜN KALDI

NOT: Siyasetle ilgilenen, seçimlerde yeniden aday olmayı düşünen yada ilk defa aday olacak adaylarımızın bir sonraki seçimlere kaç gün kaldığını bu sayfamızdan anlık takip edebilir.  

BAŞKANLIK YADA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ NE ZAMAN? 

Cumhurbaşkanlığı yada Başkanlık seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır. Bir önceki seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmiştir. 2023 Yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise bir değişiklik olmaması halinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır. 

BAŞKANLIK YADA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE KAÇ GÜN KALDI?

Milletvekili ve Başkanlık seçimlerinin aynı tarihte yapılacağını ifade etmiştik. Bir sonraki seçimler 18 Haziran 2023 Pazar gününde yapılacaktır. Ancak bu tarih değiştirilebilir. 

BELEDİYE VE MUHTARLIK SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Yerel seçimleri belediye, muhtarlık, il ve ilçe meclis üyeliklerinin hepsini kapsayan bir seçimdir. 

Bir sonraki yada önümüzdeki ilk  belediye ve muhtarlık seçimleri 31 Mart 2024 tarihinde yapılacaktır. 

YEREL SEÇİMLERE VE BELEDİYE SEÇİMLERİNE KAÇ GÜN KALDI?

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok Büyükşehir Belediyesinin ayrıca kritik bazı illerin 2024 yılındaki yerel seçimleri şimdiden merak konusu. Şuan ki belediye başkanlarına düşen bir sonraki seçimlerde bizlerden oy istemeye yüzleri olsun istiyorlarsa vatandaşa daha çok hizmet etmeleridir. Ayrıca daha az yakınlarını iş güç sahibi yapmaları da ayrı bir ricamız. Hani diyoruz ki kazan değil bari kepçe ile götürün. 

Yerel Seçim Nedir, Nasıl Yapılır?

Mahalli idareler seçimi olarak uygulanan yerel seçimlerde yaşanılan bölgede ki hizmetlerin bir organizasyon dâhilinde daha iyi yapılabilmesi için o bölgeyi yönetecek idarecilerin belirlendiği seçimlerdir. Bulunulan bölgedeki nüfusu yoğunluğuna göre belirlenen muhtar, belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkan adayları gibi en küçük birimden en büyük birime kadar görev alacak binlerce idareci yerel seçimler vasıtasıyla göreve getirilmektedir.

Türkiye siyasi tarihinde, genel seçimler kadar büyük bir öneme sahip olan yerel seçimler, Yüksek Seçim Kurulu’nun koordinasyonunda gerçekleştirilir ve okullarda kurulan sandıklarda vatandaşların oylarını kullanmaları sağlanır. Oy kullanma işleminin aksamaması ve dışarıdan bir müdahale olmaması içi bir dizi sıkı güvenlik tedbirleri alınarak seçim sonuçlarının objektif ve güvenilir olarak belirlenmesi sağlanmaktadır.

Yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olan kişiler ikamet adreslerine en yakın olan okullarda belirlenen sandıklarda oylarını kullanırlar. 2019 yılı yerel seçim oy verme işlemleri için iki adet oy pusulası düzenlenmiştir. Bunun nedeni hem belediye başkanının hem de mahalle veya köy muhtarının ayrı ayrı belirlenmesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 67. Maddesine göre yerel yönetimler, halkın oylarıyla seçilirler ve sorumlu oldukları bölgeyi seçim sonucunda alınan karara göre idare etmeye başlarlar. Kamu hizmetlerini vatandaşa daha etkin ve daha verimli bir şekilde sunmayı hedefleyen yerel yönetimler, seçimle iş başına geçtikten sonra bulundukları yerin sorunlarına eğilmekle mükelleftirler.

Yerel Seçimlerde Kimler Seçilir?

Ülkemizde 5 yılda bir gerçekleştirilen yerel seçimler en son 30 Mart 2014 yılında yapılmıştı. Yapılacak oy verme işlemleri aynı Milletvekili ve referandum oylaması gibi okullarda kurulan sandıklarda gerçekleştirilecektir.

  • Büyükşehir Belediye Başkanı
  • İl Belediye Başkanı
  • İlçe Belediye Başkanı
  • Belde Belediye Başkanı
  • Köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri
  • Mahalle muhtarları
  • İl genel meclis ve belediye meclis üyeleri seçilecektir. 

ÜLKEM PARTİSİ

AFY0NKARAHİSAR İL BAŞKANI

KADİR UYSAL

İRTİBAT = 0532 054 28 03

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03