RADYO DİNLE BOLVADİN RADYO DİNLE BOLVADİN
YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTALARI - bolvandinhaberal

YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTALARI

YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip muhteşem bir gıda olan yoğurdun faydalarını hepimiz biliriz. Annelerimizin, ninelerimizin evde yaptığı yoğurt vücudumuz için adeta ilaç gibidir. Hatta ilaçtan da faydalıdır. Yoğurt çok önemli bir kalsiyumun kaynağımızdır. Düzenli tükettiğimizde bağışıklık sistemimizi de güçlendiren yoğurt, aynı zamanda bağırsak sağlığımızın korunmasından, yağ yakımını hızlandırmasına kadar pek çok fayda sağlıyor. Peki; besin değeri açısından da çok zengin olan yoğurdun yapımında nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Yoğurdun hammaddesi süt olduğu ve sütte bakterilerin üremesi için uygun ortam bulunduğu için öncelikle hijyen kurallarına çok dikkat etmek gerekiyor. Sütün temiz olması yoğurdun da sağlıklı olmasını sağlar. Bu arada yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kaynatılan sütün sıcaklığı. İyi bir yoğurt için sütün sıcaklığı çok önemli. Sıcaklık uygun derecede olmalı. Çok sıcak süt ile yoğurt mayalanırsa, yoğurt fazla sulu olabilir. Uygun sıcaklığı ayarlayabilmek için parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Eğer parmağınız hafif yanacak sıcaklıktaysa mayalama işlemi için ideal sıcaklığa ulaşılmış demektir. Mayalama işleminde sütün katılan maya az olursa yoğurt tutmayabilir. Bu noktaya da çok dikkat etmek gerekir. Uygun miktardaki mayanın sütün heryerine eşit dağıtılması da diğer bir önemli noktadır. Mayaladıktan sonra oda sıcaklığında 4-5 saat beklettilen yoğurt, buzdolabına kaldırılır ve kullanıma hazır hale gelir. Yapanların eline sağlık, yiyenlere afiyet olsun.

YOĞURDUN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsak sağlığı için önemli dost bakteriler sayesinde de bağışıklığı destekleyerek vücudu enfeksiyona karşı dirençli hale getirir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren immunoglobulin A’dan da zengin bir besindir. Diş ve kemik sağlığı açısından faydalıdır. İçerdiği kalsiyum sayesinde çocuklarda diş ve kemik oluşumunu destekleyen yoğurt, yetişkinlerde de özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber oluşan osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma gibi hastalıkların önüne geçer. Kolesterolü düzenler. Düzenli tüketildiğinde kolesterolün düşürülmesine destek olur. Cilt ve deri hastalıklarına karşı korur. Ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi gelir. Aynı zamanda kadınlarda sık görülen vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucudur. Bağırsak sağlığını korur ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçer. Karın bölgesinde oluşan yağlanmanın azaltılmasında etkilidir. Tansiyonu düzenler.

KAYNAK = http://afyonsondakika.com.tr/

https://yedi24ilan.com/uploads/yeni_logo_2.jpg
Etiketler

admin

Bolvandinhaberal.com Sitesinin Herhangi Bir Kurum Yada Kişilerle Bağlantısı Yoktur.Sitenin Tüm Hakları,Bu İşe Sosyal Sorumluluk Düşüncesiyle Başlayan ve Bu Şekilde Faaliyetlerine Devam Eden,Site Sahibi,Yazarı ve Yöneticisi ”Mustafa GÖBEŞ”e aittir. WATSAP HATTI = 0555 090 93 03